Department of Communication

Past Communication Across the Curriculum Participants by Department

Africana Studies

Paula Davis (Spring 2006)

Anthropology

Kathleen Allen (Fall 2003)
Bryan Hanks (Spring 2005)
Margaret Judd (Fall 2006)
Emily McEwan-Fujita (Fall 2006)

Biological Sciences

Douglas Chew (Fall 2003)
Karen Curto (Fall 2003)
Nancy Kaufman (Spring 2007)
Carol Lefave (Spring 2004)
Melanie Popa (Fall 2003)
Laurel Roberts (Spring 2005)

Chemistry

Adrian Michael (Spring 2006)
Heidi Warriner (Fall 2003)

Communication

Trudy Bayer (Spring 2004)
Robin Means Coleman (Spring 2004)
Allen Larson (Spring 2004)
Joan Leach (past seminar co-facilitator)
John Poulakos (Spring 2004)
Adam Roth (seminar co-facilitator)
Pete Simonson (past seminar co-facilitator)
Janet Skupien (Spring 2004)

Economics

Daniel Berkowitz (Spring 2005)
Shirley Cassing (Spring 2004)
Soiliou Namoro (Spring 2007)
Alexander Matros (Fall 2006)
Jane Wallace (Spring 2004)

English

Laurene Baker (Fall 2003)
Ellen Bishop (Spring 2004)
Ken Boas (Spring 2006)
Christopher Boettcher (Fall 2003)
Nicolas Coles (Fall 2005)
Nancy Glazener (Spring 2004)
Hannah Johnson (Fall 2006)
Kimberly Latta (Spring 2007)
Jennifer Lee (Fall 2004)
Beth Matway (seminar co-facilitator)
Jim Seitz (past seminar co-facilitator)
Cindy Skrzycki (Spring 2007)

French and Italian Languages and Literatures

Heather Allen (Fall 2004)
Veronica Dristas (Fall 2003)
Roberta Hatcher (Spring 2005)
Renate Kosinski (Spring 2007)
Dennis Looney (Fall 2004)
Giuseppina Mecchia (Spring 2005)
Todd Reeser (Spring 2006)

Geology and Planetary Science

Mark Abbott (Spring 2006)
Mark Collins (Spring 2005)

Germanic Languages and Literatures

Dieter Waltermann (Spring 2007)

History

Neal Galpern (Fall 2003)
Laurence Glasco (Spring 2005)
Maurine Greenwald (Fall 2004)
Irina Livezeanu (Spring 2007)
Tony Novosel (Spring 2007)
Lara Putnam (Fall 2004)

History and Philosophy of Science

Paolo Palmieri (Spring 2005)

History of Art and Architecture

Kathleen Christian (Spring 2007)
Christopher Drew Armstrong (Spring 2006)
Barbara McCloskey (Spring 2004)
Kirk Savage (Fall 2003)

Hispanic Languages and Literatures

Ana Paula Carvalho (Fall 2005)
Ligia Aldana (Fall 2004)
Sara Williams (Fall 2004)

Linguistics

Shelome Gooden (Fall 2005)
Claire Bradin Siskin (Spring 2005)

Mathematics

Elayne Arrington (Fall 2006)
Thomas Metzger (Fall 2003)

Music

Don Franklin (Spring 2004)

Political Science

David Barker (Fall 2006)
David Bearce (Spring 2005)
Michael Goodhart (Fall 2005)
Kristin Kanthak (Spring 2007)
Scott Morgenstern (Fall 2006)
Burcu Savun (Fall 2006)
Daniel Thomas (Spring 2006)

Physics

James Mueller (Fall 2003)
Chandralekha Singh (Fall 2003)

Psychology

Barbara Kucinski (Fall 2003)
Christian Schunn (Spring 2005)

Religious Studies

Rebecca Denova (Spring 2007)
Adam Shear (Spring 2007)

Sociology

Salvatore Balbones (Fall 2004)
Lisa Brush (Spring 2005)

Statistics

Yu Cheng (Fall 2006)
Taeyoung Park (Fall 2006)

Studio Arts

Joanna Commandaros (Fall 2005)

Theatre Arts

Julie Allardice (Spring 2007)
Bruce McConachie (Spring 2007)